
Seneste nyt om bl.a. projekter, kampagner, begivenheder og jobmuligheder i BARK.
Sabine Damgaard Heshe er tilbage i BARK som rådgiver i kulturbyggerier
Kvalitative metoder og analyser af hverdagsliv, kulturbrug og ligestilling. Det er blot nogle af de tematikker, sociolog Sabine Damgaard Heshe har specialiseret sig i. Men hendes faglige blik og interesse er særligt rettet mod kulturinstitutioner og museer, og hvordan de i højere grad kan udvikles med en større opmærksomhed på inklusion og mangfoldighed.
”Noget jeg særligt brænder for er at hjælpe museer og andre kulturtilbud med at skabe tilbud og rammer, der imødekommer behov fra en bred brugergruppe, så både børn og gæster med fx demens, autisme eller nedsat syn også kan nyde godt af det fantastiske kulturliv Danmark har at byde på,” lyder det fra sociologen, som netop er vendt retur til BARK – denne gang som rådgiver med fokus på brugerinddragelse, inklusion og kulturudvikling.
Sabine har et langt og nært forhold til museumsverdenen. Hun er vokset op i en familie af museumsfolk og har arbejdet på Vikingeskibsmuseet siden hun som 14-årig blev ansat i museets café. Gennem sin uddannelse og efterfølgende job i projektsekretariatet for Nyt Vikingeskibsmuseum har hun beskæftiget sig indgående med dataindsamling, brugeranalyser og strategisk udvikling. Og i perioden fra april-juni 2023 var Sabine desuden ansat i en projektstilling hos BARK, hvor hun blandt andet evaluerede et skolebyggeri i Hvidovre og medvirkede i en markedsanalyse for Vartov.
I sit seneste job hos Vikingeskibsmuseet har Sabine Damgaard Heshe haft særligt fokus på at kvalificere udvikling af indhold og rumprogram gennem målgruppeanalyser og brugerinddragelse i forbindelse med det nye Vikingeskibsmuseum. Her har hun bl.a. gennemført brugertest i samarbejde med BARK og bidraget til visionsnotater, strategiske dokumenter og formidling i forbindelse med arkitektkonkurrencen for det nye museum.
Velkomment tilbage, Sabine!